Ing. Jozef Psotka

horolezec

Jozef Psotka

          Narodil sa 12.2.1934 v Košiciach. Na II. Gymnáziu na Šrobárovej ulici č. 46 v Košiciach maturoval v školskom roku 1952 / 53.           

          Krása hôr mu učarovala, keď mal 14 rokov. Jeho kroky viedli do neďalekého Zádielu a na Jánošíkovu baštu. Keď mal 15 rokov, pomáhal vo Vysokých Tatrách robiť nosiča. Bol členom spoločenstva horolezcov IAMES (idealizmus, alpinizmus, mravnosť, etika, solidarita). Jeho druhým domovom sa stala Zbojnícka chata a Chata pod Rysmi v Tatrách. Pomáhal stavať Kežmarskú chatu pri Bielom plese, ktorá, žiaľ, neskôr vyhorela. Maturitu oslávil výstupom na západnú stenu Lomnického štítu– tzv. hokejku.

          V štúdiu pokračoval na VŠ technickej v Bratislave. Ako asistent VŠT v Bratislave podnikal Jozef Psotka stále náročnejšie výstupy. Počas pobytu v horách sa preňho stali tou najvyššou hodnotou solidarita, empatia a priateľstvo. Bol aj v Nanga Parbat. V 60-tych rokoch chcel s dvoma ďalšími horolezcami zliezť Matterhorn, ale zlé poveternostné podmienky im v tomto výstupe zabránili. Psotka spolu s dvomi kamarátmi sa o to pokúsil aj druhýkrát. Ani pri druhom výstupe mu šťastie neprialo. Spustila sa strašná smršť a horskí vodcovia im už nedávali šancu na prežitie. Keď ich po troch dňoch uvideli na úpätí štítu, nechceli veriť vlastným očiam. Jozef zachránil svojich dvoch kamarátov, z ktorých jeden mal vážne omrzliny a druhý snežnú teplotu, pričom jeho vlastný život visel na vlásku. Jozef Psotka rozdával nádej všade tam, kde už nikto nedúfal.           

          15. októbra 1984 Jozef Psotka so spolulezcom Zoltánom Demjanom a horským nepálskym vodcom Angom Sherpom zanechal odtlačky na zasneženom vrchole sveta – Mount Evereste. Tento výstup Psotka zvládol bez použitia kyslíka. Pri zlom počasí sa pri zostupe do tábora odpojil od skupiny Zoltán Demjan a aj Ang Sherpa, Jozef Psotka zostal v osemtisícovke sám. A to, čo sa dialo 15. – 16. októbra 1984, prikryl ozrutný Mount Everest závojom tajomstva. Svet obletela správa, že Jozef Psotka zostal na Mount Evereste snívať svoj ľadový sen naveky... Aj tie najtragickejšie slová sú prislabé na to, aby sa nimi opísal žiaľ, ktorý prežili jeho blízki.

          Muž s najdlhším pobytom v osemtisícovej výške, tretí najpopulárnejší slovenský horolezec 20. storočia a v prvom rade veľmi obetavý a cnostný človek – Ing. Jozef Psotka.